Mluví se o nich jako o moderních záhonech pro pohodlné pěstování zeleniny. Používali je však už naše prastaré mámy, které chtěly využít neúrodných kusů země ve dvorech či předzahrádkách. K pěstování květin, bylinek nebo rychlení sazenic.
Možná máte sami kdesi u chodníku, okapu nebo sloupech místa, kde ze země vykukují betonové základy, na kterých ani skalničky nechtějí růst. Přeměňte je na malé vyvýšené záhony, do kterých můžete vysadit třeba kontejnerované sazenice jahod. Ty vám už v příštím roce přinesou početnou úrodu sladkého ovoce.
Vymezte si prostor
Vyvýšený záhon nemusí být ani prostorný, ani vysoký. Neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo ideální velikost. Důležité je pouze to, aby vznikl prostor s vhodnou hloubkou pro kořeny zamýšlené výsadby a šířkou dostatečnou k tomu, aby byla oporou pro nadzemní část rostlinek. U jahod můžeme hovořit o 15centimetrovém vyvýšení nad úroveň terénu a 50centimetrové šířce při trojúhelníkovém sponu výsadby.
Sluneční místo je vítáno, důležité je však vyhnout se kritickým místům. Pokud zaberete kočkám jejich vyšlapaný chodníček, budou brát nový záhon jako výzvu k hrabání. Obsadíte-li místo pod okapovou linií střechy, kapky vody vám brzy vybijí v záhonu žlábek a zeminou znečistí rostlinky. Odhalte všechny nástrahy s předstihem.
Podklad zbavte plevele
Nespoléhejte se na to, že vrstva zeminy udusí vytrvalé plevele. Vyčistěte prostor budoucího záhonu od kamenů a kořenů. Ty části zeminy, které lze zkypřit, prokopejte motykou, abyste nový záhon propojili s podzemní zásobárnou vláhy. Protože každé vyvýšení nad okolní terén znamená, že voda se bude snažit z půdy dostat co nejrychleji pryč.
Vytyčte si obvodové linie záhonu a využijte při tom všeho, co už stojí na místě. Sousedí-li záhon s chodníkem vytaženým nad úroveň terénu, použijte jej jako jednu ze stran. Ušetříte si materiál, čas i námahu. Nevyrábějte záhon, který je rozměry nad vaše síly, protože jej celý budete muset naplnit zeminou.
Obruba musí unést zátěž
Možná máte staré ostře pálené mrazuvzdorné cihly, možná se vám na okraji dvora povaluje staré silniční svodidlo, několik železničních pražců, nebo jste si vyhlédli prkna, se kterými vytvoříte okraje příštího záhonu. Ať se rozhodnete pro kterýkoli z materiálů, důležité je, aby byl dostatečně pevný na to, aby udržel zeminu na místě. Půda v zimě promrzá a zvětšuje svůj objem. Tiskne na oporu více než v suchých letních dnech.
Nejosvědčenějším způsobem je ukotvit obrubu do země. Natlučte staré ocelové trubky nebo pevné dřevěné kolíky do země a upevněte k nim drátem oporu tak, aby zůstaly ukryty uvnitř v záhonu. Takto získáte ucelený prostor, který na pohled připomíná velký nepřenosný květináč.
Živiny do zásoby
S mizerným podkladem a omezenými možnostmi obrábění půdy je výhodné vytvořit při budování vyvýšeného záhonu zásobu živin na několik let. Ideálním materiálem je starý vyzrálý kompost s vůní rašeliny. Přebytek dusíku z něj už dávno odplavila voda a dnes je spíše zásobárnou organického materiálu pro mikroorganismy a drobné půdní živočichy. Právě ty zajistí kyprost zeminy a její úrodnost.
Utlačte na dno záhonu 5centimetrovou vrstvu kompostu a zasypte jej zeminou tak, aby přečuhovala několik centimetrů nad okraj obruby. Koncem léta ji obvykle najdete na zahrádce tam, kde jste vykopali brambory. Je zkypřená kořínky a rozpadá se na malé hrudky, se kterými se dobře manipuluje.
Potrvá několik dní, než zvlhčená zemina pod svou vlastní tíhou ulehne. Ubijte ji deskou, ušlapejte a polijte, aby slehla. Přebytek vzduchu jí v lehkosti nijak nepomůže. Jen pokud byste ji nadlehčili přimícháváním zahrádkářského rašelinového substrátu.
Do zimy se ještě zakoření
I když je srpen měsícem výsadby jahod, ty, které byly zapěstovány v kontejnerech, stihnou dostatečně zakořenit i při včasné zářijové výsadbě. Stačí, když jim pomůžete dostatkem vláhy a hnojivem s převahou draslíku a fosforu nad dusíkem. Může to být cokoli, co vám v zahrádkářské prodejně k sazenicím nabídnou. Důležité je pouze to, abyste výživu oddálili alespoň jeden týden po výsadbě. V této době už budou všechny poškozené kořínky zotaveny a připraveny k dalšímu rozmachu.
Nový záhon však můžete využít na cokoli jiného. Stihnete si na něm z sazenic ještě do podzimu vypěstovat listový salát, z výsevů stihnete ředkvičku, ale i trio asijských listových zelenin – mibunu, mizunu a komatsunu. A pokud přece jen toužíte raději po ozdobné výsadbě, brzy přijde sezóna výsadby tulipánů, narcisů, modřic a dalších cibulovin.
https://amoney.cz/moderna-vykazala-za-2-ctvrtleti-zisk/
https://denikfinance.cz/2021/10/29/dozastavy-cz-je-vas-partner-pro-necekane-situace/
https://financeapenize.cz/jake-obory-shaneji-nejvice-pracovniku-v-jihlave-a-jejim-okoli/