- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyPostarejte se o zdraví svého trávníku

Postarejte se o zdraví svého trávníku

Podzimní péče rozhodne o tom, zda bude v příštím roce ještě krásnější než dosud. Je na vás, abyste v nejbližších dnech udělali vše pro jeho zdraví.

Nikde v přírodě nenajdete souvislý travnatý porost, který se ponáší na hustě tkaný koberec. Pokud vám učarila uhlazená uniformita namísto rozcuchané různorodosti, sáhněte po zahradním nářadí a technice, které vám pomohou dosáhnout vytouženého cíle.

Sjednoťte jeho výšku
Když se chladné noci začnou střídat se zamlženými ránami, tráva už roste jen pomalu a nerovnoměrně. Je proto důležité sjednotit její výšku, aby zůstal porost celistvý a nezačal se měnit na jednotlivé trsy různých druhů travin.

Nastavte sekačku na 5centimetrovou výšku a ve slunečném dni vše zkraťte, důkladně ke každému okraji. Věnujte pozornost také problémovým místům, kde tráva neprospívá tak dobře jako v jiných částech trávníku. Podíváte-li se nyní na trávník, vidíte, že v příštím roce může být i lepší.

Otevřete cestu pro vodu
I když jste se v létě snažili sbírat posečená stébla trávy do sběrného koše a vyhýbali jste se jejich mulčování, na půdě vznikla vrstvička hnědavé plsti. Jsou to odumřelé části travin, listů a plevelů, které vytvořily vrstvičku zpomalující vsakování vody. Ba ani uleželá zemina není k vodě přátelská.

To je práce pro vertikutátor. Rotujícími noži prořízne travnatý koberec do úzkých pruhů, mezi kterými vznikne rýha sahající několik milimetrů pod povrch terénu. Ta otevře cestu pro vsakování vody, aby byl každý déšť v příštím roce využit naplno. Všechny rány, které v trávníku při prořezávání vzniknou, způsobí, že se travní porost silně zahustí.

Ne všechny jsou stejné
Ať už s benzinovým nebo elektrickým pohonem, vertikutátor je jednoduchý stroj bez pojezdu. Bez měrek si pohledem na trávník nastavíte hloubku řezu nožů a už jen v pruzích, podobně jako při sečení, procházíte celou plochou. Jedinou páku používáte k tomu, abyste nože při manévrování a otáčení zvedli přes trávník.

Zatímco některé modely mají nože umístěné 2 centimetry od sebe a prořezávají drůbež v úzkých pruzích, jiné kombinují nože vzdálené od sebe 5 centimetrů s pružinovými vyčesávači. V obou případech se z travnatého porostu uvolní mnoho plsti a zelené hmoty, čímž se zelený koberec ozdraví.

Praktické je, je-li vertikutátor vybaven sběrným košem, aby ušetřil pracné vyhrabávání uvolněné hmoty hustými švédskými hráběmi. Nejednou na horším pozemku s travnatou hmotou vyběhnou na povrch i zašlapané skalky a kameny.

Vertikutátor odhalí každý kopeček v nerovném terénu a vyrobí na něm holinu. Travnaté osivo se však na ní v těchto týdnech přijme téměř okamžitě.

Možná po proříznutí a vyčesání nabude trávník poněkud rozcuchaný vzhled, vězte však, že jste odstranili pouze jeho slabé části.

Stačí jedním směrem
I když se v časopisech nejednou uvádí, že je třeba vertikutovat ve dvou na sebe kolmých směrech, neexistuje žádný důvod pro znásobování stresu a zahušťování trávníku. Třeba mu ponechat dostatek energie na to, aby upevnil svou podzemní část.

Pokud budete mít na jaře pocit, že přece jen na podzim nebyla vaše práce dostatečná, můžete tento úkon zopakovat znovu. S podstatně lepším výsledkem než při nešetrné podzimní údržbě.

Potřebuje dýchat
Čím je půda těžší, tím je důležitější pustit ke kořenům trávníku i vzduch. Prořezáním mčiny do pruhů jste sice udělali první krok, je to však stále málo. Opřete se do kopacích videl a napichávejte ho do hloubky v celé jeho ploše tak, jak to dělají hospodyňky při pečení moučníků. Každý nový otvor propustí pod úroveň kořenů vzduch.

Aby byl tento úkon trvanlivější, výhodné je zasypat vzniklé otvory hrubozrnným říčním pískem. Možná to na první pohled vypadá jako výzva, po které zůstane písek i tam, kde nemá být, těstařským koštětem ho však hravě rozptýlíte v travnatém porostu.

Výživa pro kořeny
Podzimní zdravotní prověrce trávníku svědčí i hnojení. V tomto období už je třeba tlumit růst stébel a podpořit vyzrávání a zpevnění podzemní části. K tomu jsou určena podzimní hnojiva s převahou draslíku a mikroprvky, která vykrývají nedostatečné zásoby těchto prvků v půdě. Jedná se o hnojení, jehož účinek se očekává do zazimování trávníku, proto nehnojíme do zásoby.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek