- Komerční sdělení -finance
DomůAuto MotoCeny ropy se po propadu opět částečně zotavily

Ceny ropy se po propadu opět částečně zotavily

Za snížením cen ropy bylo oznámení o uvolnění ropy ze strategických rezerv.
Po středečním (6. 4.) propadu o více než 5 % na třítýdenní minimum se ceny ropy ve čtvrtek částečně zotavily, přičemž cena Brentu se posunula ke 103 USD za barel (159 litrů). Ceny komodity ve středu ovlivnilo rozhodnutí Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) uvolnit ze strategických rezerv více než 100 milionů barelů ropy. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Uvolnění ropy ze strategických rezerv
Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v červnu dosáhla do 7:37 SELČ 102,77 USD (94,09 eura) za barel. Oproti předchozí uzávěrce to znamená růst o 1,70 USD (1,68 %).

Cena americké lehké ropy WTI s květnovým kontraktem dosáhla 97,67 USD/barel. Ve srovnání s předchozí uzávěrkou to představuje růst o 1,44 USD nebo 1,50 %.

IEA ve středu informovala, že její členské státy se dohodly na uvolnění ropy ze svých strategických rezerv v celkovém objemu 120 milionů barelů s cílem snížit ceny komodity, které vyskočily po uvalení sankcí na Rusko za válku na Ukrajině.

Z tohoto objemu polovinu uvolní Spojené státy, přičemž 60 milionů barelů je součástí jejich již dříve oznámeného mimořádného uvolnění 180 milionů barelů ropy od května na šest měsíců. Celkově tak IEA uvolní na trh 240 milionů barelů ropy.

Napětí na trhu
Ve čtvrtek se však ceny ropy vrátily k růstu, když analytici upozornili, že navzdory kroku USA a následně dalších států IEA budou dodávky na trh nadále napjaté. Podle analytiků z National Australia Bank nejnovější krok států IEA plus předchozí uvolnění ropy ze strany organizace oznámené 1. března zajistí v období od května do konce roku navíc celkem 1 milion barelů ropy denně.

To by mělo zmírnit tlak na ceny v nejbližším období. Uvolněné rezervy však bude následně nutné doplnit, což bude znamenat další zvýšení napětí na trhu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek