- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyZ lesa do zahrady

Z lesa do zahrady

I v listopadu si můžete přinést ze svých vycházek do přírody cennosti, které pomohou udržet v užitkové a okrasné zahrádce rovnováhu.

Možná jste si někdy všimli, že půda na zarostlé louce je vzdušná a měkká. V porostu nedotčeném prací člověka existuje skrytý život. Bakterie, žížaly a drobný hmyz pojídají organické zbytky rostlin a svou činností zeminu kypři. Ať už promícháváním, hloubením otvorů nebo plyny, které produkují.

Naberte odvahu a pokuste se vytvořit takové prostředí ve své zahradě. Zapomeňte na napodobování mechanických postupů zemědělců a vystříhejte se přešlapů vůči zdravé půdě. Nic neškodí neviditelnému životu v půdě více než sluneční paleva na holé meziřádky v záhonech, drůbež sbírající drobné živočichy a podzimní rýčování, které převrátí život v půdě zcela naruby.

Chcete-li, aby se země kypřila sama, každou volnou hřídku třeba i nakrátko osejte míchanou na zelené hnojení a každý podzim na ni navrstvěte vyzrálý kompost. Ochráníte tak půdní bakterie před smrtonosným ultrafialovým zářením a zajistíte drobnému životu neustálý přísun potravy. Ať už jde o zelený porost zapravený do země, nebo hmotu, kterou vyrobili v kompostéru bakterie.

Zapomeňte na rýčování či orbu a nahraďte jej zapracováním organického materiálu do půdy motykou nebo malým kultivátorem, který naruší pouze nejsvrchnější vrstvy půdy. Zemina se během dvou-tří sezón změní k nepoznání.

V neposlední řadě jsou pozdní podzimní zásahy spojené s obděláváním půdy často velmi nevybíravé i vůči drobné fauně, která se již utáhla před zimou do úkrytů. V lepším případě jim rýčem pouze zbouráte a obrátíte na ruby ​​skrýše. Ale také hrozí, že přitom může dojít ik usmrcení vašich neocenitelných spojenců či dokonce k narušení celkové křehké rovnováhy mezi živými organismy, o kterou léta pracně usilujete.

Pokud je počasí příznivé, zahrádkář si dokáže i listopadu přinést ze svých vycházek do přírody cennosti, které mu pomohou udržet v užitkové a ochranné zahrádce rovnováhu.

Výhodou těchto materiálů je, že jsou lehké a po několika procházkách shromáždíte dostatek materiálu k tomu, aby příroda pracovala ve váš prospěch.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek