- Komerční sdělení -finance
DomůPro MužeMacron vidí energetickou budoucnost v jádru, řada protikandidátů nesouhlasí

Macron vidí energetickou budoucnost v jádru, řada protikandidátů nesouhlasí

Opětovně kandidující francouzský prezident Emmanuel Macron je silným zastáncem jaderné energie. Investice do tohoto sektoru mají místo v jeho programu, navíc začátkem února oznámil výstavbu šesti dalších reaktorů.
Matěj Hrubý, odborník na energetiku z Masarykovy univerzity v Brně, to považuje za dobrý nápad.

„Přestože Francie v současnosti provozuje 56 reaktorů, většina z nich byla uvedena do provozu v osmdesátých letech minulého století. Při předpokládané životnosti 60 let se tak dostáváme do období kolem roku 2040, kdy by nově plánované jednotky mohly nahradit zastaralé. Kromě toho se očekává, že Francie bude v budoucnu největším vývozcem elektrické energie v EU. Přebytková bilance je proto důležitá i pro EU jako celek,“ konstatoval pro TASR Hrubý.

Nová kontrola
Macron chce takto „znovudobýt kontrolu nad francouzským energetickým osudem,“ jak se vyjádřil v Belfortu, kde oznamoval plány na výstavbu reaktorů. Jeho hlavní protikandidátka Marine Le Penová s ním souhlasí. Podle jejího programu chce „zajistit energetickou nezávislost a snížit tak faktury Francouzů,“ přičemž upřednostňuje investice do jádra a hydroelektrické energie.

Hrubý tvrdí, že investice do jádra mohou Francouze vyjít draze. „Flamanville 3 je názorným příkladem problémů spojených s výstavbou nového jádra. Projekt měl být uveden do provozu v roce 2012 s předpokládanými náklady 3,3 miliardy eur. Elektrárna stále ještě není v provozu a náklady již přesáhly 13 miliard,“ připomněl.

Zároveň však upozorňuje, že francouzský energetický mix je mezi emisně nejčistšími ze zemí EU. „Pro představu, v roce 2020 se ve Francii vyprodukovalo 51 kg emisí skleníkových plynů na výrobu 1 MWh elektrické energie. Na Slovensku to bylo 100 kg a průměr EU je 230 kg. Obecně zastávám názor, že pro úspěšnou zelenou transformaci bude potřebná jaderná energie ,“ zhodnotil analytik.

Jsou také proti
Ne všichni prezidentští kandidáti jadernou energii podporují. Jean-Luc Mélenchon, který aktuálně v průzkumech zastává třetí místo, chce co nejdříve zastavit používání fosilních paliv a jádra a přejít na sto procent obnovitelné zdroje. Europoslanec za Stranu zelených Yannick Jadot je rovněž proti jádru, spolu se starostkou Paříže Anne Hidalgovou.

Proti Macronovu rozhodnutí na výstavbu dalších reaktorů se vyjádřil také Nicolas Nace z Greenpeace Francie. „Jednostranné rozhodnutí, chybějící finance, to vše na základě nejisté technologie – takové je shrnutí tohoto nezodpovědného oznámení,“ prohlásil v tiskové zprávě.

První kolo prezidentských voleb ve Francii se uskuteční v neděli 10. dubna, druhé kolo je naplánováno na 24. dubna.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek