- Komerční sdělení -finance
DomůSportInflace nad laťkou očekávání a konec autorky reklam Facebooku

Inflace nad laťkou očekávání a konec autorky reklam Facebooku

Inflace v eurozóně překonala očekávání ekonomů, s napětím se očekává reakce centrální banky. Po 14 letech končí provozní ředitelka Meta, která přinesla na Facebook reklamy, a ropný kartel OPEC+ zvýší produkci. Přečtěte si výběr nejzajímavějších zpráv ze světa byznysu a financí.
Inflace v eurozóně překročila 8 %
Na rozdíl od Spojených států, kde růst cenové hladiny za poslední měsíc mírně zpomalil, zaznamenala eurozóna další nepříjemný rekord. Inflace v květnu zrychlila na 8,1%. To je téměř o půl procenta více, než očekávali analytici, a čtyřnásobek cíle centrální banky.

Na statistice jsou pozoruhodné rozdíly mezi členskými státy. Nejpomalejší zdražování (5,6 %) zaznamenala Malta, nejrychleji zase Estonsko (20,1 %). Tato mezera je nejvyšší od začátku měření po založení eurozóny.

Obecně máme inflaci horší na východě eurozóny (Pobaltí, Slovensko či Řecko), slabší je ve Francii nebo Itálii. Odráží to odlišnou úroveň závislosti na ruských energiích, ale i podpůrné politiky jako inflační dávky nebo stropy na cenu elektřiny (čímž se ale riskuje nedostatek).

Oči Evropanů se nyní obrátí do Amsterdamu, kde příští týden proběhne zasedání rozhodovacího orgánu Evropské centrální banky (ECB). Dozvíme se po něm bližší plány na zvyšování úroků. Na trzích se totiž začalo šeptat o jejich nečekaně rychlém růstu.

Guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann by například úroky zvýšil v červenci rovnou o 0,5 %. K takovému tempu se nepřistoupilo od roku 2000. Trhy kvůli tomu mírně znervózněly, protože nárazové zdražení obsluhy dluhu by mohlo vyvolat recesi. Tradičně však není třeba panikařit.

Většina řady guvernérů má opatrný postoj, úroky chtějí zatím zvyšovat pomaleji, postupně a jasně je předem oznámit. Ceny evropských akcií i dluhopisů však v reakci na zprávy klesly (dluhopisové výnosy se hýbou opačně než ceny, náklady zadlužených zemí tak stouply).

Končí jedna z nejvlivnějších žen v byznysu
Provozní ředitelka Meta Sheryl Sandbergová po 14 letech odstupuje z funkce. K tehdejšímu Facebooku se přidala v roce 2008 a vybudovala byznys model, jakým sociální síť vydělává peníze – mnohými nenáviděný prodej reklamy.

V poslední době se cítila vyhořelá a podle zdrojů zevnitř firmy ji zbytek vedení měl trochu za fackovacího panáka. Zuckerberg například obviňoval její tým za pobouření vyvolané skandálem Cambridge Analytica. Facebook tehdy bez povolení zpřístupnil data na politickou kampaň.

Kromě toho se společnost snaží diverzifikovat své příjmy i mimo reklamu, která je základem Sandbergovy práce. V často skloňovaném metaverzu například nemají být tak důležité. Namísto práce se proto v příštích letech chce věnovat své nadaci a problémům žen v korporátech.

Zbylí technologickí giganti si mezitím nepřichystali pozitivní zprávy. Microsoft snížil svůj odhad tržeb na druhý kvartál. Důvodem je silný dolar, jehož hodnota stoupla kvůli pomalejšímu růstu v jiných zemích a nákupům investorů, kteří jej považují za bezpečný přístav.

Silný dolar znehodnocuje platby zahraničních zákazníků, případně způsobuje, že si za své peníze dokážou koupit méně služeb.

Pochmurnou náladu má i čerstvě pasovaný patron sociálních sítí Elon Musk. Jeho Tesla prý bude muset kvůli špatnému pocitu z ekonomiky propustit 10% zaměstnanců. Zprávy z opačného soudku si zase připravily data o počtu vytvořených pracovních míst v USA, která překonala očekávání.

OPEC+ zvýší produkci ropy
Ropný kartel zemí vyvážejících ropu OPEC+ se dohodl na zvýšení produkce ropy v průběhu července a srpna. Oproti původnímu plánu tak bude nárůst asi o 50 % rychlejší. Potěší se zejména diplomaté Spojených států, kteří na rychlejší těžbu déle tlačili.

Vysoké ceny benzínu totiž sužují peněženky běžných Američanů. To nenahrává Demokratům před listopadovými volbami, které vymění celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu. Biden tak rychle přešel z oduševnělého nepřátelství proti Saudům kvůli vraždě Džamála Chášukdžího na blízkého diplomatického partnera. Stačilo, aby mu benzin snížil popularitu.

Ceny ropy přesto mírně stouply. Trhy se totiž obávají, zda má kartelová dohoda dostatečnou produkční kapacitu k naplnění slibu. Většina jeho členů již nyní vyrábí naplno, i největší producenti by neměli mít moc nadbytečné kapacity.

Jako protiváha se očekává další pokles dovozů z Ruska, protože se Evropská unie dohodla na zákazu ruské ropy. Týká se však pouze té dovážené po moři, státy mají možnost nadále importovat přes ropovody.

Přestože zvýšení nemělo silný okamžitý efekt, stále jsou to dobré zprávy. Ukazuje totiž, že OPEC je se západem ochoten spolupracovat, což je velkým plusem při snaze zbavit se závislosti na Rusku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek