- Komerční sdělení -finance
DomůAuto MotoZvýšení úrokových sazeb nesníží ceny energií, říká prezidentka Evropské centrální banky

Zvýšení úrokových sazeb nesníží ceny energií, říká prezidentka Evropské centrální banky

Zvýšení úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) nesníží ceny energií, které se podílejí zhruba polovinou na míře inflace v eurozóně.
Uvedla to v neděli prezidentka ECB Christine Lagardová v rozhovoru pro americkou CBS.

ECB čelí stále většímu tlaku na zvýšení úrokových sazeb. „Inflace v Evropě je momentálně velmi vysoká. Padesát procent z toho souvisí s cenami energií a ruská válka na Ukrajině ceny dramaticky zvýšila,“ řekla Lagardová pro CBS. „Pokud dnes zvýším úrokové sazby, nesníží to ceny energií,“ prohlásila.

Reakce na inflaci
Centrální banky na celém světě začaly ve velké míře zvyšovat úrokové sazby v reakci na inflaci, aby stouply náklady na úvěry a zpomalila se spotřeba, čímž se zmírní tlak na ceny.

Lagardová opět hájila postoj ECB, která se snaží postupně ukončit svou podporu pro ekonomiku eurozóny během krize. „V průběhu 3. čtvrtletí přerušíme nákupy aktiv, s vysokou pravděpodobností tak učiníme už začátkem 3. čtvrtletí,“ řekla Lagardová, která se ve Washingtonu účastní setkání finančníků. „Pak se podíváme na úrokové sazby a to, jak a o kolik jich zvýšíme. “

Lagardová také zdůraznila, že odlišné politiky centrálních bank v Evropě a USA v souvislosti s pandemií nového koronaviru vedly k odlišnému charakteru inflace na obou stranách Atlantiku.

V Evropě se podle ní „zaměřili především na udržení pracovních míst, a ne nutně na posílání šeků,“ čímž umožnili lidem udržet si zaměstnání navzdory poklesu ekonomiky a vrátit se do práce, když se podnikání opět rozjelo.

Napjatá situace
Ve Spojených státech je však situace na pracovním trhu dost napjatá a množství volných pracovních míst zůstává neobsazeno. Toto napětí podle Lagardové přispívá k vysoké inflaci a sekundárnímu efektu, kdy ceny stoupají, mzdy rostou a kvůli nedostatku pracovní síly se mzdy dále zvyšují, což se zpětně promítá do cen. „To je jeden z rozdílů mezi našimi dvěma ekonomikami,“ konstatovala.

Meziroční míra inflace v eurozóně dosáhla v březnu 7,5 procenta a ve Spojených státech 8,5 procenta.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek