- Komerční sdělení -finance
DomůSportRopný koncern Shell může pro odchod z Ruska odepsat až 5 miliard...

Ropný koncern Shell může pro odchod z Ruska odepsat až 5 miliard dolarů

Shell oznámil stažení se ze všech projektů v Rusku už koncem února.
Britsko-holandský ropný koncern Royal Dutch Shell uvedl, že v důsledku odchodu z Ruska mohou odpisy jeho aktiv dosáhnout až 5 miliard USD (4,58 miliardy eur). To je víc, než firma předpokládala před měsícem. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Tržní kapitalizace 210 miliard
Společnost ve čtvrtek oznámila, že odpisy po zdanění v důsledku odchodu z ruského trhu odhaduje za 1. čtvrtletí v rozmezí od 4 miliard do 5 miliard USD. Začátkem března informovala, že počítá s odpisy na úrovni 3,4 miliardy USD, přičemž i tento objem zvýšila z prvotního odhadu na úrovni 3 miliard USD. Informace o hospodářských výsledcích by společnost měla sdělit 5. května.

Shell, jehož tržní kapitalizace dosahuje přibližně 210 miliard USD, už koncem února, tedy krátce po útoku Ruska na Ukrajinu, oznámil stažení ze všech projektů v Rusku. Mezi nimi je také velký projekt v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG) na ostrově Sachalin.

Největší obchodník s LNG
Na druhé straně, výsledky firmy za 1. kvartál by měly podpořit vysoké ceny ropy a plynu za dané období. Ceny ropy dosáhly za 1. čtvrtletí v průměru přes 100 USD za barel (159 litrů), což je nejvýše od roku 2014. Navíc ceny plynu v Evropě vzrostly na rekordní hodnoty.

Shell, největší obchodník na světě s LNG, dodal, že zisky z obchodu se zkapalněným plynem by za 1. kvartál měly být vyšší než v předchozím čtvrtletí. Navíc při ziscích z obchodování s ropou předpokládá firma „výrazný růst“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek